McKinsey: Luchtvaart verdient steeds meer aan premiumstoelen: ook vakantiereizigers verwennen zichzelf meer

Foto (c) Lufthansa
15 juni 2026 - 14:10 | Door: 
Maarten Veeger
| Foto: Lufthansa

Luchtvaartmaatschappijen in Europa en Noord-Amerika leunen steeds zwaarder op hun business- en firstclasscabines en ook op premium-economystoelen als bron van groei en winstgevendheid. Dat blijkt uit een deze maand gepubliceerd onderzoek van adviesbureau McKinsey.  De consultants constateren dat premiumstoelen inmiddels een veel groter deel van de omzet én marges vertegenwoordigen dan voor de coronapandemie.

Op drukke trans-Atlantische routes levert een businessclasscabine tegenwoordig bijna evenveel omzet op als de volledige economycabine, terwijl deze aanzienlijk minder ruimte inneemt. Wanneer premium-economystoelen worden meegerekend, ligt de omzet zelfs fors hoger.

Premium Comfort (zoals ze heten bij KLM) of premium-economystoelen zijn minder luxe dan businessclass, maar bieden meer beenruimte, minder stoelen per rij, beter eten en drinken, een groter scherm en meer extra’s dan in economy.

Treat yourself
Sinds 2019 is het aantal verkochte business- en firstclassstoelen op binnenlandse vluchten in de VS en Europa en op trans-Atlantische routes sterk toegenomen. Volgens McKinsey groeide het aantal geplande premiumstoelen sinds 2020 met 27 procent, bijna drie keer zo snel als het aantal economyplaatsen.

Die groei komt niet langer alleen van zakenreizigers. De samenstelling van de premiumreiziger is ingrijpend veranderd: meer leisureklanten, hybride werkers en ‘treat yourself’-reizigers kiezen bewust voor meer comfort. Daardoor worden boekingspatronen minder voorspelbaar en boeken reizigers vaker weken eerder dan voorheen.

Premiumisation
Ook Air France, KLM, Lufthansa en andere Europese luchtvaartmaatschappijen zetten vol in op ‘premiumisation’. “Het is een duidelijke trend onder onze klanten in zowel zakelijke als vakantiereizen”, zegt KLM‑CEO Marjan Rintel in het jaarverslag.

De Lufthansa Group doet iets vergelijkbaars, zo schrijft het bedrijf in het jaarverslag 2025: “Wij streven ernaar de premiumpositionering consistent waar te maken, het aanbod van producten en diensten uit te breiden in lijn met sectortrends en klantfeedback, en het loyaliteitsprogramma op innovatieve wijze verder te ontwikkelen.”

Verouderde systemen remmen opbrengsten
Ondanks de groei laten veel maatschappijen volgens McKinsey geld liggen. Premiumcabines worden nog te vaak beheerd met dezelfde methoden als economy, terwijl de dynamiek veel complexer is. Zo concurreren volgens de consultants revenue management, sales, loyaliteitsprogramma’s en operations vaak om dezelfde stoelen, zonder centrale regie.

Ook upgrades vormen een probleem: ze worden soms te vroeg of te ruimhartig weggegeven, waardoor maatschappijen later in het boekingsproces betalende klanten mislopen. “Upgrades functioneren als een alternatieve betaalmethode,” stelt McKinsey. “Als ze niet strak worden gemanaged, drukken ze de omzet.”

 

Extra advertentie tonen: 
1
extra add 1ste alinea: 
1
Copyright Reismedia BV 2026 - Cookieinstellingen